Kompaktinių diskų priežiūra

Kompaktiniai diskai - ilgaamžiškos informacijos saugojimo laikmenos. Tinkamai prižiūrimi kompaktiniai diskai labai ilgai išsaugo juose įrašytą informaciją.

Laikymo sąlygos:

Temperatūra
Skirtingi šaltiniai pateikia skirtingas specifikacijas. Tačiau aišku viena - kompaktinius diskus reikia laikyti kuo pastovesnėje temperatūroje. BŪTINAI venkite tiesioginių saulės spindulių! Kompaktiniai diskai turėtų būti saugojami nuo -15C0 iki 70C0. Tačiau kompaktiniai diskai turi būti naudojami (skaitomi ir kopijuojami) nuo -5C0 iki 55C0. Santykinis oro drėgnumas turi būti nuo 3% iki 95%.

Kompaktinių diskų žymėjimas
Stenkitės nenaudoti kompaktinių diskų lipdukų (CD labels). Jei įmanoma nerašykite ant kompaktinių diskų. Blogiausiu atveju turi būti naudojami tik specialūs, minkšti rašikliai. NIEKADA nenuplėšinėkite JAU užklijuotų lipdukų, nes galite pažeisti įrašymo sluoksnį, kuriame saugoma visa informacija.

Tiesioginis kontaktas
Kompaktinius diskus imkite TIK už kraštų. Stenkitės neliesti apatinės kompaktinio disko dalies. Saugoti nuo dulkių ir įbrėžimų. Tačiau reikia žinoti, kad smulkūs įbrėžimai apatinėje kompaktinio disko dalyje yra mažiau pavojingi nei viršutinėje disko pusėje (ten, kur paprastai yra dažai, gamintojo logotipai ir kt. informacija). Kartais netgi įmanoma "užlopyti" smulkius įbrėžimus apatinėje disko pusėje.

Kompaktinių diskų valymas
Nenaudokite skystų valiklių. Niekada nevalykite "blogosios" pusės (nudažyta pusė), bevalydami galite pažeisti apsauginį sluoksnį ir pažeisti informacijos saugojimo sluoksnį. Nevalykite kompaktinių diskų aspkritimu! Kompaktinį diską reikia valyti nuo centro į išorę. Valykite su minkštu medžiagos gabalėliu. Valymas tiesiais trumpais judesiais gali subraižyti labai daug takelių, tačiau įbrėžimai yra smulkūs ir skaitymo įrenginiai naudodami klaidų korekcijos algoritmus ištaiso tas klaidas. Jeigu valytumėte apskritimais galite pažeisti vieną takelį, kurio neatkurs jokie klaidų taisymo algoritmai.

Skysčiai
Labai saugokite kompaktinius diskus nuo skysčių. Jeigu ant kompaktinio disko jau pateko skysčių, labai atsargiai nuvalykite su šiltu (jokiu būdų ne kartštu!) vandeniu, ir nešluostydami nusausinkite.

Ilgalaikis saugojimas
Saugokite kompaktinius diskus dėžutėse. Geriausios - "jewel" tipo dėžutės. Išimkite kompaktinį diską tik tuomet kai naudojate. Nemėtykite, ir po panaudojimo iškarto įdėkite atgal į dėžutę. Venkite laikyti vokuose, nes kaupiasi dulkes ir yra tiesioginis kompaktinio disko kontaktas. Jeigu diskai sudėti ilgalaikiam archyvavimui - juos laikykite tik vertikalioje pozicijoje. Taip saugodami sumažinate tikimybę, kad kompaktinio disko paviršius turės kontaktą su su dėžute.

  • Pridėti į Facebook Pasidalink Facebook
  • Pridėti į Twitter Pasidalink Twitter
  • email Siųsk draugui el. paštu
  • print Versija spausdinimui
  • Plain text Grynasis tekstas