Pradžia | Naujienos | IT naujienos | Ekologiški monitoriai padės išsaugoti 9 mln. barelių naftos

Ekologiški monitoriai padės išsaugoti 9 mln. barelių naftos

ThinkVision L200p Wide monitorius
ThinkVision L200p Wide monitorius

Visi naudojame elektros prietaisus. Suprantame, kad kompiuteriai eikvoja daug elektros energijos. Tačiau ekologiškumo prasme ypač svarbūs yra monitoriai.

Vien tik JAV gyventojai, naudodami ženklu Energy Star pažymėtus monitorius (Energy Star žymimi elektros energiją taupantys produktai), per 2006 m. sutaupė 170 mlrd. kWh elektros. Tai reiškia, kad jie apsaugojo žemės atmosferą nuo 33 mln. tonų papildomų CO2 dujų.Jeigu visų žemėje esančių monitorių energijos suvartojimo efektyvumą pavyktų padidinti dar bent 2,5 proc., kiekvienam monitoriui reikėtų 6W mažiau elektros energijos.

Ar sutaupyti 6W galėtų padėti sumažinti oro taršą? Kiek pasauliui būtų naudingas toks kiekis sutaupytos energijos, pabandė įvertinti „Meko Ltd.“ – JAV kompanija, atliekanti įvairių ekranų tyrimus. Ji išanalizavo monitorių ekologiškumo įtaką aplinkai. Tyrėjai iškėlė klausimą: kiek elektros energijos galima būtų sutaupyti, jeigu visi kompiuterių monitoriai 2,5 proc. efektyviau naudotų elektros energiją?

Tarkime, iki 2011 m. visi monitoriai taptų sąlyginai ekologiški. Tokiu atveju sutaupytos energijos kiekiai per ateinančius keturis metus padidėtų daugiau nei 190 kartų. Tai pavaizduota žemiau esančiame grafike.

Tokio ekologiškų monitorių vartojimo padarinius galima pateikti ir vaizdžiau. Pavyzdžiui, energiją galima palyginti su didžiausio šių dienų kainų siaubūno – naftos – kainomis. Iš vieno naftos barelio išgaunama 1700 kWh elektros energijos1. Naftos pagrindu pagamintos energijos vidutinis efektyvumas pasaulyje yra 34 proc2. Tai reiškia, kad iš vieno barelio naftos elektros prietaisai gauna 578 kWh elektros energijos. Kadangi vienas barelis apytiksliai lygus 160 litrų, vien tik per 2011 m. išsaugotumėme 1,47 mlrd. litrų (arba 9,3 mln. barelių) naftos. Iš tiek naftos galima išgauti 245 mln. litrų benzino ir su juo nuvažiuoti apie 3 mlrd. km – net 75 tūkstančius kartų aplink žemės rutulį.

Dar vienas energijos taupymo pliusas – sumažėjęs anglies dvideginio (CO2) kiekis atmosferoje. Viena kilovatvalandė energijos išskiria 0,6 kg CO2 dujų3. Pritaikius šį skaičių dėl ekologiškų monitorių naudojimo įtakos sutaupytai energijai matome, kad 2011 m. CO2 kiekį galėtume sumažinti 3,3 mln. tonų. Kadangi Lietuvoje per metus į atmosferą išskiriama apie 23 mln. tonų anglies dvideginio, vien tik naudodami ekologiškus monitorius išvengtume per pusantro mėnesio šalyje išsiskyrusių CO2 dujų. Sutaupyti CO2 ir naftos resursai pavaizduoti grafike žemiau.

Taigi, ar įmanoma pagaminti 6W mažiau elektros energijos naudojančius monitorius? Pasaulinis kompiuterių gamintojas Lenovo neseniai paskelbė apie ekologiškumo įvertinimus iš įvairių organizacijų jau gavusio ThinkVision L200p Wide išleidimą. Monitoriaus gamyboje panaudota nauja šviesos perdavimo technologija, dėl kurios sunaudojama vidutiniškai 6W mažiau elektros energijos.

ThinkVision L200p Wide yra dešimtasis Lenovo monitorius, kurį technikos įtaką aplinkai vertinanti organizacija EPEAT apdovanojo auksu. EPEAT ir kitų elektronikos ekologiškumo vertinimo organizacijų – Energy Star, Blue Angel, EU Flower, TCO, Nordic Swan – ženklai reiškia, kad produkto gamintojai rūpinasi aplinka, prietaisų perdirbimo galimybėmis, pakuotės ekologiškumu ir prietaisų saugumu, vertina energijos efektyvumą ir gamyboje nenaudoja kenksmingų medžiagų. Šie ženklai padeda visuomenei išsirinkti „žalius“ produktus ir taip prisidėti prie Žemės išsaugojimo.

  • Pridėti į Facebook Pasidalink Facebook
  • Pridėti į Twitter Pasidalink Twitter
  • email Siųsk draugui el. paštu
  • print Versija spausdinimui
  • Plain text Grynasis tekstas
Perskaitei? - Įvertink!
0