Pradžia | Žaidimai | Rinkos naujienos | Naujos kartos konsolių karas PlayStation 4 prieš XBOX One

Naujos kartos konsolių karas PlayStation 4 prieš XBOX One

PS4 prieš XBOX One
PS4 prieš XBOX One

2005-aisiais, vieną lapkričio dieną “Microsoft” į rinka paleido “Xbox 360” konsolę. Po metų prie jų prisijungė ir “Sony”, pristačiusi naujos kartos “Playstation 3” – konsolę, turėjusią pakeisti kultinę antrosios kartos versiją...

Būtent tada prasidėjo ilga ir įdomi kelis metus trukusi konsolių kova. Per šiuos metus abi kompanijos išaugino ištisą kartą žaidimų megėjų, kurie už savo žaidimų kompiuterius eina mūru ir stengiasi nenusileisti konkuruojančios kompanijos įrenginį palaikantiesiems.

Praėjo aštuoni metai nuo tada, kai “Xbox 360” buvo pristatyta visuomenei. Šiandien, 2013-aisiais metais, istorija atrodo pasmerkta kartotis iš naujo. Ir vėl lapkričio mėnesį “Sony” ir “Microsoft” surems ragus. Šį kartą vienu metu, visame pasaulyje dėl žaidimų megėjų dėmesio kovos “Playstation 4” ir “Xbox One”

PRIEŠISTORĖ

“Xbox 360” konsolė buvo pristatyta ankščiau ir kainavo mažiau. 20GB talpos ir “core” – kietojo disko neturinti versija Amerikoje kainavo atitinkamai 399 ir 299 dolerius. “Playstation 3” 20GB versija kainavo 499, o 60GB talpos kietąjį diską turinčios versija siekė net 599 dolerius. Lietuvoje 60GB versija kainavo kiek daugiau negu du tūkstančius litų, o jį nusipirkusius fanatikus neretai atbaidydavo didžiulės žaidimų kainos, dėl ko nemažos dalies konsolių fotografijos atsirasdavo skelbimų portaluose. “Xbox 360” buvo pigesnė ir atrodytų, tiesiog pasmerkta sėkmei. Tačiau iškilo problemos…

“Red Ring of Death” – šie keturi žodžiai ištisus kelis metus persekiojo “Microsoft” kompaniją ir pirmąsias jos konsoles nusipirkusius žmones. Žaidimų kompiuteris, prikrautas daugybės mikroschemų, neatlaikydavo ilgesnių žaidimų sesijų ir tiesiog perdegdavo. Netaisomai. Raudonas žybsintis diskas reikšdavo, jog tavo “Xbox” atėjo paskutinioji. Tokia situacija pasinaudoti netruko “Sony”. Ir jos kurto “Playstation” patikimumas, gera grafika ir platus žaidimų pasirinkimas lėmė tai, kad būtent jie buvo vadinami geriausios to meto žaidimų konsolės kūrėjais.

“Microsoft” persigrupavo ir sugrįžo. “Xbox Live” sistema, demonstracinės žaidimų versijos, ir dar pigesnė, vos 199 dolerius kainavusi “Arcade” konsolė, o svarbiausia – išspręsta RRoD problema sugrąžino “Microsoft” į viršūnę. O kada 2011 metais hakerių grupuotė LulzSec nulaužė “Playstation Network” – tiesioginį “Xbox Live” konkurentą, tapo aišku, kad “Sony” pralaimėjo kovą interneto platybėse.

“Microsoft” į priekį veržtis pradėjo dar ankščiau, kada 2010 metais pristatė “Kinect”, sistemą, stebinčią žmogaus kūno judesius ir pritaikančią juos žaidime ar pačios konsolės valdyme. Jie neišrado dviračio, nesukūrė idėjos, tik pritaikė ją ir padarė kur kas geresnę. “Nintendo Wii” konsolė judesius stebinčiu pulteliu pasirodė dar 2006-aisiais, o toje pačioje konferencijoje kaip ir “Microsoft”, konkurentai iš “Sony” pristatė “Playstation Move” – tartum hibridą tarp “Microsoft” ir “Nintendo” judesius fiksuojančių įrenginių. Tačiau gerbėjų simpatijos atiteko būtent futuristinei “Microsoft” kurtai “Kinect” sistemai. Naujas amerikiečių metodas sužavėjo pirkėjus visame pasaulyje. Per pirmas 60 dienų buvo parduota net 8 milijonai šių priedų.

Tačiau viskas dabar jau yra praeityje. Visi paklydimai, nuosmūkiai, visos pergalės. Šie dalykai liko tik kaip pamatas ateities kūriniams. O būtent per šio birželio E3 konferenciją, tiek “Sony”, tiek ir “Microsoft” parodė savo naujuosius ginklus bei būdus, kuriais jie tikisi pakeisti žaidimų rinką. Štai ir jie.

NAUJOJI KARTA

XBOX One

XBOX One

 

“Visada prisijungusi” – būtent tokie žodžiai pastaruoju metu yra sakomi, kalbai pakrypus apie naująją “Microsoft” konsolę. Bent kartą į parą bus privaloma ją užregistruoti internete, todėl ateinantį kartą, kai jūsų interneto tiekėjas vėl sukvailios, džiaugtis konsolės teikiamais privalumais galėsite visiškai neilgai.

Blogos žinios tiems, kurie mėgsta pirkti naudotus žaidimus ir taip sutaupyti pinigų arba sutaupyti jų dar daugiau, tiesiog nulauždami konsolę. Žaidimo diskas bus “pririštas” prie vienos konsolės, jis bus ne nusipirktas, o tarsi paskolintas neribotam laikui. Pastovi registracija prie interneto bus skirta tam, kad sukeltų kuo daugiau kliūčių žaidimus piratauti bandysiantiems žaidėjams. “Xbox 360” nulaužinėjimas ir žaidimų kopijavimas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, “Microsoft” atėmė didelę dalį pelno ir tokiais būdais šie gigantai siekia bent dalį to susigrąžinti.

Kultinė “Kinect” sistema dar labiau patobulėjo, dabar ji gali stebėti ne tik rankų, kojų ir galvos judesius. Dabar ji galės net užčiuopti jūsų pulsą, pamatyti ir atvaizduoti pačius mažiausius jūsų kūno sujudėjimus. Jos pagalba konsolė gali būti valdoma balsu ir judesiu, valdymo pultelį naudojant tik žaidimo metu. Kai kuriuos papiktino tai, kad visada prie interneto prijungta konsolė galės stebėti visus jūsų veiksmus, tačiau “Microsoft” priminė, kad priedą bet kada galima išjungti, todėl tai neturėtų būti laikoma problema.

“Xbox One” turės 500GB kietąjį diską, kaina – 499 doleriai. Lietuvoje kaina turėtų siekti apie 1700 litų. Visi turimi žaidimai bus įrašyti į kietąjį diską – jeigu vietos neužtenka, galite nusipirkti papildomą kietąjį diską, ne problema.

PlayStation 4

PlayStation 4

 

Kol kas atrodo, kad naujųjų laikų konsolių karas bus iš tiesų įdomus, nes “Sony” naudoja visiškai kitokią taktiką ir neprašo žmonių pririšti savo konsolių prie interneto. O žaidimų diskai nėra pasiskolinami visam laikui – jais disponuoti savininkas galės kaip tik jam patinka, galės juos parduoti kitiems, galės juos kam nors paskolinti, arba laikyti sau amžinai.

Naujas DualShock valdymo pultelis dar anksčiau buvo minimas (hyperlinkas į savo seną fwd straipsnį) kaip vienas pagrindinių naujosios “Sony” konsolės privalumų. Iš nešiojamos “Vita” konsolės pasiskolinta lietimui jautri zona – bene pagrindinis šio pultelio privalumas, leidžiantis dar intuitityviau valdyti savo konsolę. Įmontuoti garsiakalbiai ir mini kolonėlės taipogi padeda pateisinti 59 dolerius siekiančią vieno pultelio kainą.

Kaip ir “Xbox One”, naujasis “Sony” žaidimų kompiuteris negalės paleisti senųjų konsolių žaidimų diskų. Tiesa, “Sony” žada pristatyti savo nuosavą paslaugą, kurioje bus galima žaisti senus žaidimus, juos parsisiunčiant iš interneto.

Po naktį iš pirmadienio į antradienį vykusių tiek “Microsoft”, tiek “Sony” pristatymų, būtent pastarieji sulaukė kur kas daugiau žiūrovų liaupsių. Pagrindinės to priežastys – mažesnis prisirišimas prie interneto, galimybė žaisti senus žaidimus ir svarbiausia – mažesnė kaina. 500GB kietąjį diską turinti PS4 konsolė kainuos tik 399 dolerius. Tiesa, į kainą neįeina nei “Playstation Move”, nei “Playstation Eye” – o šimtu doleriu brangesnis “Xbox” turi žaidėją stebinčią “Kinect” sistemą.

Abi turi privalumų ir trūkumų…

Xbox nori tapti geriausiu jūsų namų multimedijos centru, o “Playstation” orientuojasi labiau į žaidimus mėgstančius žmones. Pigesnis ir korporacijų DRM siekių nesuvaržytas “Playstation” galėtų būti nugalėtojas, tačiau daugiau į programėles, žaidimų įvairovę ir “Kinect” sistemą investuojanti “Microsoft” turi galybę būdų, kaip iš turbūt paskutinės žaidimų konsolių dvikovos išeiti aukštai pakėlus galvas.

Abi kompanijos savo E3 pranešimuose itin daug dėmesio skyrė “debesų” technologijoms. “Sony” į jas neria visa galva, ketindami jau kitais metais pristatyti sistemą, su kuria žaidimus bus galima žaisti jų net neparsisiuntus – tiesiog internetu. Tam, žinoma, reikės gero interneto ryšio, kuriuo mūsų valstybė gali pasigirti. Iš “Microsoft” artimu metu nieko panašaus dar nebus, tačiau jeigu “Sony” eksperimentas pavyks, būtų naivu galvoti, jog amerikiečių technikos gigantais nebandys įšokti į pravažiuojantį traukinį. Kol kas debesų kompiuteriją “Microsoft” naudoja kaip pagalbinę priemonę žaidimams, siekiant atvaizduoti kuo daugiau detalių ir kuo labiau pagerinti jausmą, žaidžiant jų konsole…Ir galbūt dar siekiant neleisti piratauti žaidimų – senuose “Xbox” pakakdavo apgauti žaidimo diską. Piratams apgauti žaidimo serverio taip paprastai nepavyks. Ir nežinia, ar tai pavyks su “Playstation 4”, kadangi trečiosios kartos konsolės nulaužimas užtruko keletą metų. Taigi, piratai, gali būti, kad teks dairytis kur nors kitur.

“O kas, jeigu aš nenoriu nei to, nei to?”

Visų pirma, neįtikėtina, jog tokiu atveju straipsnį perskaitėte iki pat čia. Kita vertus, žaidimus norintiems žaisti žmonėms yra dar ne viena alternatyva, su kuria nereikės prisirišti nei prie “Sony”, nei prie “Microsoft”.

Ankščiau mūsų puslapyje minėta “Ouya” konsolė” šią vasarą virto realybe. Vos 99 dolerius (Lietuvoje kaina greičiausiai gali išsipūsti iki visų 400 litų) kainuosianti konsolė yra varoma “Android” ir turi silpnus techninius parametrus. Tačiau jų visai pakanka tam, kad “Google Play” žaidimai bei multimedija būtų atvaizduojama dideliame televizoriaus ekrane. Greičiausiai jame nebus jokių A klasės žaidimų, tačiau spalvotus paukščius padaužyti į kiaules savo metro skersmens televizoriaus ekrane vis dėl to bus įmanoma.

Kitas variantas – žmonių visai užmirštas trečiasis konsolių karų dalyvis “Nintendo”. Konsolė, pasauliui pristačiusi žaidimų valdymą judesiu, prarado savo pozicijas ir pernai pristatyta naujoji “Wii U” ne itin kažką pakeitė. Svarbiausia problema buvo įvardintas žaidimų trūkumas. “Nintendo” žaidimų kompiuteris daugiausia gerbėjų turi tarp tėvų su mažesniais vaikais, kadangi konsolė iš viso didžiojo trejetuko yra pigiausia (299 ir 349 doleriai už skirtingas versijas) ir neturi beveik jokių tik vyresnėms auditorijoms tinkamų žaidimų. “Mario” ir “Zelda” ar “Sonic” – kiek tik akys užmato. Tačiau atrodo, kad “GTA V” ar kiti rimtesni žaidimai ten taip ir nepasirodys. Puikus variantas norintiems gerai praleisti laiką prie televizoriaus ekrano, tačiau vargu, ar vertas sunkiai uždirbto tūkstančio litų.

Trečias, ir turbūt, pats populiariausias iš jų pasirinkimas – žaidimas savo asmeniniuose kompiuteriuose. Pigus, lengvai nulaužiamas ir praktiškas – visi šie būdvardžiai puikiai atitinka tai, dėl ko dažnai “geimeriai” renkasi ne konsoles, o asmeninius kompiuterius. Tačiau čia galima atrasti ir trūkumų: dėl dažno žaidimų piratavimo ir mažėjančių pelnų žaidimų kūrėjai smarkiai atideda PC versijų išleidimą, o kartais išvis to nepadaro. Be to, konsolės, kaip “Xbox One” ar “Playstation 4” naujausius žaidimus leis žaisti ir po kelių metų. O PC naudotojams norint žaisti naujausius žaidimus kas kartą reikės juos atsinaujinti, tai išleidžiant galybę pinigų. Tačiau svarbu tai, jog žaidimų kainos konsolėse yra iš tiesų įspūdingos. Todėl gali būti taip, jog piniginiu atžvilgiu čia galima skelbti lygiasias. Asmeninis kompiuteris tebėra puiki alternatyva žaidimų konsolėms tiems, kurie tiesiog mėgsta žaisti žaidimus ir nieko daugiau. Ar tai pats geriausias pasirinkimas? Parodys ateitis.

Šie metai žaidimų mėgėjams ir konsolių fanatikams pažėrė daugybę įvairių naujienų, džiaugsmų bei nusivylimų. Ir jie dar nesibaigė, jų bus kur kas daugiau. Kuri iš šių konsolių dviejų atrodo geriausiai? O galbūt kur kas geriau už jas yra alternatyvūs sprendimai? Yra iš tiesų daug neatsakytų klausimų, tai sužinosime dar vėliau. Žaidimų fanams atėjo dar vienos eros pradžia.

  • Pridėti į Facebook Pasidalink Facebook
  • Pridėti į Twitter Pasidalink Twitter
  • email Siųsk draugui el. paštu
  • print Versija spausdinimui
  • Plain text Grynasis tekstas
Perskaitei? - Įvertink!
4.00