• Impaler
    Impaler

    CD disko jubiliejus - kaip laiką pralenkusi idėja galiausiai tapo nereikalinga atgyvena?

    Iš pradžių juose saugojo mėgstamą muziką, nuotraukas, filmus. Vėliau kabino prie automobilių veidrodėlių, tikėdami, kad tai padeda išvengti greičio matuoklių. Galiausiai ėmė kelti į medžių šakas soduose, kad apsaugotų vyšnias nuo paukščių. Kompaktinį diską prieš 50 metų užpatentavęs amerikietis Jamesas T.Russellas tikriausiai neįsivaizdavo, kokia įspūdinga bus šio išradimo kelionė.

    „Šiandien kasdien naudojamės muzikos platforma „Spotify“, o nuotraukų galerijas kaupiame ir žiūrime „Instagram“ ar „Facebook“ paskyrose, todėl tokios technologijos, kaip kompaktinio disko, sukūrimas atrodo kaip laikina inovacija. Vis tik būtent šis veidrodinis diskas davė neįtikėtiną impulsą daugeliui industrijų – muzikos, kino, IT“.

    Idėja, pralenkusi laiką

    Praėjusio amžiaus viduryje fizikas J.T. Russellas turėjo nemažai klasikinės muzikos vinilinių plokštelių ir mėgo klausytis Ludwigo van Beethoveno, Frederico Chopino ir kitų kompozitorių kūrinių. Tačiau melomaną itin erzino prasta garso kokybė.

    Jis nuolat stengėsi patobulinti savo patefoną – vietoj adatos net bandė naudoti kaktuso spyglį. Ieškodamas atsakymo į klausimą, kokia įranga galėtų atkurti muziką be jokio mechaninio sąlyčio, T. Russellas ėmė plėtoti skaitmeninio garso kodavimo, įrašymo lazeriu ir tam tinkamos laikmenos idėjas. Nors jo idėja lenkė laiką ir to meto galimybes, kompaktinį diską – ar greičiau jo viziją – jis užpatentavo dar 1970 metais.

    Konkurentų bendro darbo vaisius

    Tikroji disko revoliucija prasidėjo tada, kai T.Russello išradimu susidomėjo du technologijų milžinai – bendrovės „Philips“ ir „Sony“. Dėl šio projekto sujungtos tarptautinių konkurentų pajėgos nustebino pasaulį – o tam, kad ši inovacija būtų realizuota, prireikė ne vienerių metų ir milžiniškų investicijų.

    Bendrovių inžinieriams teko sugalvoti, iš kokios medžiagos gaminti diskus, kaip įrašyti ir kaip atkurti skaitmeninę informaciją. Partneriais tapę konkurentai dirbdami kartu pasiekė didelę pažangą – CD prototipas buvo sėkmingai „iškeptas“ „Philips“ gamykloje Vokietijoje 1972 metais.

    Dar po penkerių šešerių metų jau buvo aišku, kad kompaktiniai diskai turi būti gaminami iš atsparaus plastiko polikarbonato. Tuo metu buvo susitarta ir dėl CD dydžio – 12 cm skersmens – ir dėl kitų svarbių parametrų. Taigi, „Sony“ ir „Philips“ kartu galutinai apibrėžė pasaulinį kompaktinio disko standartą.

    Valanda virto 74 minutėmis

    Valanda muzikos – tiek turėjo tilpti į pirmąjį kompaktinį diską. Bet tada gamintojai susigriebė, kad pasaulis liks be vieno iš ilgiausių klasikos kūrinių – L. van Beethoveno „Devintosios simfonijos“, kurios įrašas trunka maždaug 74 minutes. „Sony“ įkalbėjo partnerius padidinti laikmenos talpą.

    Tačiau į pirmąjį pasaulyje kompaktinį diską buvo įrašyta ne šio klasiko simfonija, o romantiški F. Chopino valsai. Kūrinius garso įrašų studijoje atlikęs garsus Čilės pianistas Claudio Arrau 1982 m. buvo pakviestas į „Philips“ gamyklą, kad simboliškai paspaustų mygtuką – masinė CD įrašų gamyba prasidėjo.

    CD pasitarnavo ne tik muzikai

    1982 metų pabaigoje Japonijoje buvo pristatytas pirmasis pasaulyje kompaktinių diskų grotuvas „Sony CDP-101“. Tiesa, pirmieji grotuvai buvo brangūs – kainavo 700-800 JAV dolerių. Todėl įrašų kompanijos iš pradžių daugiausia leido klasikinių muzikos kūrinių diskus – buvo manoma, kad būtent šios muzikos gerbėjai yra turtingesni negu roko ar popmuzikos klausytojai.

    Viena pirmųjų popmuzikos grupių, kuri 1982 m. išleido savo muziką kompaktiniame diske, buvo ABBA – o 1985-aisiais „Dire Straits“ tapo pirmąja grupe, kurios albumas „Brothers in Arm“ pasiekė milijono parduotų CD ribą.

    Galiausiai, tobulėjant technologijoms ir populiarėjant kompiuteriams, gamintojai ėmė plėsti diskų galimybes. Jų formatai ir įrašymo įranga žengė į priekį – atsirado ne tik namų sąlygomis įrašomi diskai, tinkami įvairiems duomenims laikyti, bet ir perrašomi CD, vaizdo įrašams skirti diskai ir t. t.

    Kodėl CD neišsilaikė?

    Sparti skaitmenizacija kompaktinį diską ir iškėlė, ir nustūmė į užmarštį. Amžių sandūroje CD gamybos ir leidybos pramonė džiaugėsi puikiais pardavimais, bet ne iš karto suprato, kad rinkoje prasideda naujas virsmas. 2001 metais bendrovė „Apple“ pristatė „iPod“ grotuvą ir „iTunes“ platformą. Vėliau atsirado dar daugiau alternatyvų – pavyzdžiui, „Spotify“, į kurio vystymą investavo ir telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

    Interneto plėtra, debesijos sprendimai ir naujos paslaugos žvilgančio disko šlovę gerokai aptemdė. Pavyzdžiui, 2019 m. beveik 80 procentų pajamų už atlikėjų įrašus visame pasaulyje suplaukė iš muzikos transliacijų internetu – bendra suma siekė 8,8 mlrd. JAV dolerių.

    Tad šiandien CD vis storiau užkloja dulkės. Nebent juos kas nors pakabina į vyšnias varnėnams baidyti.

    PlayManai, pakomentuokite kiek apytiksliai jūs per visą laiką esate "iškepę" CD su žaidimais?

    • Patinka 1
    • Ačiū 1

    Šaltinis: technologijos.lt


    Atsiliepimai

    Rekomenduojami komentarai

    Daugiausiai kepiau cd ant ps1 zaisti,dvd ant ps2 zaisti ir filmus kepiau daug dvd nes ps2 buvo pigus filmu grotuvas tuo metu :)

    Dalintis šiuo komentaru


    Nuoroda į pranešimą
    Dalintis kituose puslapiuose

    pats suskaičiavau ir turiu maždaug :fuck-that-bitch-pirate-yao:

    ~ 150 PS1 CD;
    ~ 110 PS2 DVD;
    ~ 50 XBOX 360 DVD-DL.

     

    Dalintis šiuo komentaru


    Nuoroda į pranešimą
    Dalintis kituose puslapiuose

    oi daug buvo, daugybe PS2 issikeptu ant pacio kompo o veliau daugybe x360 issikeptu irgi ant dvd ten simtai, nepamenu gerai apie 300 gal buvo. kazkas tokio. dar Uk buvau ir kepiau tada sau DVD x360 zaidimus.  buvo laikai. buvo siaip dar laikai seniau dar PS1 laikais kai iskeptus zaidimus pirkdavau kioskuose, taip buvo pardavinejami piratiniai iskepti CD PS1 zaidimai, berods po kazkur 20 litu mokedavau. kol nepradejo ju gaudyt ir jie visi veliau uzsidare. reikejo galvot kaip namie zaidimus kept tada. 

    PS3 atristas jau nemate ne vieno disko viskas buvo HDD isoriniam. PS4 irgi nemate ne vieno orgo disko ikisto i konsole. Zero. viskas digital. tai cia einam gan normaliai i prieki ir viskas aisku keiciasi. 

    Redagavo scalman

    Dalintis šiuo komentaru


    Nuoroda į pranešimą
    Dalintis kituose puslapiuose

    Nedaug tikrai, gal iki 30vnt tik esu issikepes zaidimu, ir tai su draugu pagalba, po siai dienai nemokeciau to padaryti :D

    Dalintis šiuo komentaru


    Nuoroda į pranešimą
    Dalintis kituose puslapiuose

    iki siol naudoju,bet daugiau nostalgija kelia,ps,ps2 gariunu laikai,kai is dezes duoda isirinkt,naujausius geimus

    Dalintis šiuo komentaru


    Nuoroda į pranešimą
    Dalintis kituose puslapiuose


    Prisijunkite prie pokalbio

    Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

    Svečias
    Parašykite komentarą...

    ×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Įdėti kaip grynąjį tekstą

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

    ×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Nuotraukos

  • Naujausi video